
Gijs de Rooij, Ledlease
Op een bijeenkomst in Lelystad legde De Rooij uit dat LED-verlichting pas rendabel is als er veel branduren worden gemaakt. Denk aan parkeergarages waar het licht 24 uur per dag brandt. Dit criterium kan binnen één locatie al tot verschillende businesscases leiden. Zo is het voordelig om in de gangen van een hotel LED aan te brengen omdat het licht daar altijd brandt, maar op de kamers veel minder omdat de gasten lang niet altijd aanwezig zijn. De terugverdientijd van een LED lamp met geïntegreerd armatuur op een hotelgang is 2 jaar, op een hotelkamer 8 jaar.
De bijeenkomst vond plaats bij Marfo, een bedrijf dat 80.000 vriesverse maaltijden per dag bereidt voor onder meer gezondheidszorg, luchtvaartmaatschappijen en catering. Een groep collega-ondernemers uit Lelystad kreeg een rondleiding door het bedrijf en aansluitend de presentatie over de voor- en nadelen van LED-verlichting.
Marfo is op vele fronten actief met verduurzaming van de bedrijfspocessen, vertelde adjunct directeur Operations Harold Oldenbeuving, “maar alleen als het rendabel is.” Zo is er de afgelopen jaren 22% energie en 25% water per maaltijd bespaard, en is alle stroom afkomstig van windenergie. Voor Marfo is het moment van vervanging van apparatuur tegelijk een moment om te berekenen of een duurzaam alternatief haalbaar is.

Rondleiding bij Marfo
Martin de Weerd, manager Technical Projects bij Marfo, vertelde dat de traditionele hig bay verlichting in de productieruimte veel sneller in lichtopbrengst afneemt dan de fabrikant beweert. Dit in tegenstelling tot een LED lamp in dezelfde ruimte waar Marfo momenteel experimenten met positieve resultaten mee uitvoert.
Een ander aspect dat een rol speelt bij LED-verlichting is de warmte die een LED-chip produceert. Wordt deze warmte niet snel afgevoerd, dan neemt de lichtopbrengst van een LED lamp bij de huidige stand van de technologie heel snel af. Een koele omgeving is dus geschikter voor LED dan een warme. In een sauna heeft LED geen zin, aldus De Rooij, maar in de gekoelde ruimtes van Marfo juist weer wel.
Locaties waar heel snel een positieve businesscase voor LED te halen is zijn ziekenhuizen, hotels, parkeergarages en warehouses. Ook op locaties waar het relatief koud is en/of waar het ingewikkeld is om verlichting te vervangen is snel rendement te behalen.
De bijeenkomst werd georganiseerd door EnergieNodus, als onderdeel van een project om het lokale MKB in Lelystad te enthousiasmeren voor, en te informeren over verduurzaming.
Gerelateerde berichten:












Wat is Warmte-Koude-Opslag (WKO) nu precies en wat kun je ermee als ondernemer? Wanneer is het een zinvolle en rendabele toepassing en wanneer niet?






Hoe behaal je Greenkey-certificering?
“Veel zal afhangen van de Green Deal", vertelt
Duurzame ondernemers worden flink benadeeld vanwege de salderingsregeling, stelt
Hoe bespaart
Hoe haalbaar is een groene pc? Blogger
Drie vragen aan 
De eenzetting van dhr. de Rooy is een open deur en juist.
Echter t.a.v. de terugverdientijd dient de tekst te worden aangevuld. De r.o.i. is nl. mede afhankelijk van kWh prijs en de aanschafprijs van de led installatie. En daarnaast dient men rekening te houden met het de terugkerende vervangingskosten van traditioneele verlichting.
Beste John,
Je hebt helemaal gelijk, een goede samenvatting van de factoren die de business case bepalen.
Verder speelt nog de vraag of er gekoeld wordt, en welke temperatuur er heerst. In koele of gekoelde ruimtes is de business case vaak beter. Er hoeft minder gekoeld te worden, led functioneert efficienter,en de levensduur in koele ruimtes is langer.
Wij hebben in een buitenlamp, dus koele omgeving, één van de eerste LED lampen met schemerschakeling. Helaas loopt de lichtopbrengst enorm terug, zodat het bijna geen nut meer heeft.
Zijn de latere LED lampen beter? Met onze ervaringen huiveren we om er meer aan te schaffen, want het is een kostbare geschiedenis om al je lampen in en rond huis te vervangen.
Wij zijn van plan om een zeer duurzaam, levensloopbestendige, energiezuinig (met pv cellen zelfs energieleverende) houtskeletwoning met sedum dak te gaan bouwen en willen met een zonneboiler, 3 laags glas, wtw en situering op de zon, zonder gasaansluiting, een goede bijdrage geven aan het milieu.
Dan komt een nieuwe installatie met LED wel aan de orde.
De ledverlichting die wij verkopen is mooi zacht van kleur 2600K en van goede kwaliteit. 2-3 jaar garantie.
Wij hebben ook modellen geheel van glas zoals de oude gloeilampen. Bij de spots werken we voornamelijk mer Cree (USA marktleider). Ook hebben wij vervangers voor gasontladingslampen
Wacht niet en Leds Do It Now