Dankzij de installatie van een nieuw luchtbehandelingsysteem in de open kas van Themato is in 2009 een structurele energiebesparing gerealiseerd. Ook de teelt is goed verlopen. Dit blijkt uit een onderzoek van het project ‘Lucht in de kas’. In dit project hebben Themato Advies, Wageningen UR Glastuinbouw, Priva expert in klimaat beheersing en procesautomatisering en TNO samengewerkt.
Buitenlucht
Bij het geïnstalleerde luchtbehandelingsysteem, worden luchtcirculatie, verwarming, en ontvochting gecombineerd door gebruik te maken van de buitenlucht. Uit onderzoek van TNO naar klimaat en energiegebruik is gebleken dat het luchtbehandelingsysteem aanzienlijke voordelen voor de tuinder oplevert zoals het beter controleren van het kasklimaat in het bijzonder de luchtvochtigheid. Dit leidt tot een lagere ziektedruk (Botrytis) en het toenemend gebruik van energieschermen waardoor de energiebesparing verder toeneemt.
Vervolg
In een vervolg project zal Themato een dubbel scherm in de winter gebruiken en zullen er verbeteringen aan het luchtbehandelingsysteem worden aangebracht. De voorgestelde verbeteringen moeten in 2010 leiden tot verdere energiebesparing en optimalisering van de teelt.
Gerelateerde berichten:












Wat is Warmte-Koude-Opslag (WKO) nu precies en wat kun je ermee als ondernemer? Wanneer is het een zinvolle en rendabele toepassing en wanneer niet?






Hoe behaal je Greenkey-certificering?
“Veel zal afhangen van de Green Deal", vertelt
Duurzame ondernemers worden flink benadeeld vanwege de salderingsregeling, stelt
Hoe bespaart
Hoe haalbaar is een groene pc? Blogger
Drie vragen aan 
Recente reacties